Nastává nám zimní období a proto je nutná dbát nejen o ochranu svého těla, ale také o ochranu našich stromků, do kterých jsme investovali nejen spoustu peněz, ale také energie a vlastního času. Aby nám nově vysazené stromy bez úhony přežili mráz a kolísání zimních teplot je dobré chránit kmen.
V tomto případě máme 2 varianty.
- bílý nátěr na trhu jich najdete spoustu a záleží na Vás rozhodnete-li se pro dražší a déle trvající či levnější variantu s nutností častějšího opakovaní. Setkal jsem se s variantou na 2 měsíce a nejdéle snad garantuje výdrž nátěr Arboflex cca 5 let.
- obalit kmen jutou, papírovou páskou, rákosem nebo použít různé druhy rohoží (bambus, plast,..). Tato varianta však přináší velká rizika, pod obalem se drží vysoká vlhkost a ta se stává rájem pro rozvoj hub, plísní, v praxi jsem se setkal také se spoustou hmyzu pod jutovým obalem. Dle výzkumů se jeví nejlépe rákosové rohože, problémem je, že je nutné postupně rohož odstraňovat což je vcelku náročná záležitost. Toto se děje , aby si kmen zvykal na sluneční záření a světelné podmínky na stanovišti.
Proč to vše ?
Zabránění vzniku mrazových trhlin. – tyto defekty vznikají hlavně na osluněné části kmene ( J, a JV strana). V zimním období dochází k náhlým a velkým rozdílům teplot během dne a noci. Ohřátá část (běl) se při prudkém ochlazení smrští a dojde k trhlině až ke dřeni kmene.
Trhliny mohou vznikat také jiným způsobem ( krystaly v buňkách parenchymatického pletiva, krystaly v mezibuněčném prostoru …) Tyto jsou ovšem na delší studie a vyprávění a mnohem složitější jim jednoduše zabránit.
Menší trhliny strom stihne během vegetace zahojit ovšem další zimu se oslabené místo většinou znovu poškodí.